קבוצת 'רוטל' הוותיקה מובילה כיום את המעבר לשימוש בחומרי ניקוי ירוקים בתעשייה, עם סדרת מוצרים בלעדיים שפותחו עצמאית בביתו של המנכ"ל, מאיר טל. ראיון מאלף עם מהנדס כימיה ופיזיקה, המצהיר: "כל החומרים הם כאלה שאתה משתמש בהם במטבח". (פורסם ב- 16.1.2018 במוסף איכות הסביבה – עיתון הארץ)

"התחום הירוק חשוב היום אפילו יותר מהסכסוך הפלשתינאי, כי הסכסוך מתישהו יעבור או ישתנה אבל מה שאנחנו מורישים לדורות הבאים לא ישתנה. השימוש באקונומיקה לניקוי מגביר את הסיכוי לחלות בסרטן, והכלור פוגע ב-DNA. מי שמשתמש בכלור ביומיום פוגע לא רק בעצמו אלא גם בילדיו ובנכדיו שעוד לא נולדו, כי ה-DNA משתנה ומועבר אליהם".

את הדברים הנחרצים הללו קובע מאיר טל – "משוגע על התחום הירוק וגם חי ככה, מהטבעונים המוזרים האלה" – המשמש כמנכ"ל קבוצת 'רוטל', פורצת-הדרך בייצור חומרי ניקוי ירוקים. לדבריו, "אפשר להפסיק להשתמש בכלור ולנקות עם חומר שהוא ירוק לחלוטין, שלא צריך להרחיק אותו מילדים – ועדיין משמיד ב-100% את כל החיידקים, כי הוא מסיר את האבנית שעליה הם גדלים".

יעיל, לא רעיל

בתעשייה בכלל, ובתחום המזון בפרט, גובר בשנים האחרונות השימוש בחומרים ידידותיים לסביבה כתחליף לחומרים הפוגעים בה ובבריאות. את המגמה הזו מקדמת רוטל מזה כ-5 שנים באמצעות Green Line, סדרת מוצרים פרי פיתוחה, הכוללת מסירי שומנים לתעשיות המזון והתרופות, מוצרים לניקוי אבנית, מסיר חלודה, חומרי ניקוי וחיטוי לתעשיית המזון, משחה לניקוי ידיים, מסיר פיח, מסיר דבק ומסיר צבע.

מי שהגה ופיתח את המוצרים היה טל עצמו, בוגר הטכניון ו-Trinity College Dublin בפיזיקה ובהנדסה כימית ובעל תואר שני במנהל עסקים מ-Cambridge U.K: "אנחנו עוסקים בהנדסה כימית לתעשייה, ואחד הדברים הראשונים שהחלטתי לעשות כשקיבלתי מאבי את הניהול בשנת 2003 היה להפוך את העסק לירוק". אלא שיישום ההחלטה, אפעס, התנגש חזיתית בחפיפניקיות הישראלית: ספקי חומרי הניקוי לא ממש הקפידו בדקויות, ולקוחות רוטל לא ממש ששו לקבל את מסיר השומנים – פעם ירוק בריח מנטה, ופעם צהוב בריח לימון.

כך, במשך 8 שנים, "הספקים עשו לנו קצת בעיות", אומר טל באנדרסטייטמנט, עד שב-2012 מכר את אחת מחברות-הבת של הקבוצה, ו"בהחלטה של רגע" הקים חברה שתייצר את החומרים. "מכיוון שאני בעל מקצוע בכימיה, התחלתי לפתח חומרי ניקוי בעצמי, בבית", הוא אומר, "עד שאשתי הציבה אולטימטום: 'או אני או החומרים שלך', כי מילאתי את ארונות המטבח בכימיקלים".

לא כיף

חדר יצור חומרי ניקוי ירוקים

גם כיום, טל לא חדל מלפתח חומרים ייחודיים. אחד מהם, שנמצא בשלב הניסויי בקרב 15 נסיינים ושיווקו צפוי בעוד כחצי שנה, הוא חומר ירוק ונטול רעלים שירחיק מחיות מחמד את הקרציות והפרעושים ("הם לא יכולים להיות בסביבת החומר הזה"). חומר נוסף, שכבר עבר את שלב הניסויים, מיועד להרחקת זבובים מבהמות. "אצל פרות זו פחות בעיה", מסביר טל, "אבל בהמות בית כמו סוסים, כבשים ועיזים, סובלות נורא מזבובים. הסוסים יכולים להתחרפן מזה, להשתגע ממש ולא לחזור לעצמם".

הדיבור על החומרים שפיתח מעורר בו כעס רב כלפי רשויות המדינה. "החומר כבר עובד אצל כולם", לדבריו, "ואני לא מכיר יצרן חומרים ירוקים בישראל, חוץ ממני, שיש לו אישור דה-פקטו ממעבדה חיצונית בחו"ל, אבל להעביר אישורים במדינת ישראל זה חוצפה בלתי נגמרת. מכון התקנים ארגון כבד, מלא במנכ"לים, שרק דואג להיצמד לכיסאו. מתנהלים זוועתית בהמון תחומים. כששאלו בוועידת TheMarker את דניאל בירנבאום, מנכ"ל סודה סטרים, איך זה לעשות עסקים בארץ, הוא אמר: 'It's just not fun, עושים הכל כדי לגרום לנו לברוח מפה'. ככה גם אני מרגיש.

"בגלל זה אני מוציא אישורי Eco Label, תו האיכות האקולוגי של האיחוד האירופי, שמאוד קל לעבוד איתם – אתה נכנס לאתר, רושם בטבלה את החומרים שלך ורואה אם אתה עובר או לא. פשוט. לא מרמים, לא עובדים עליך, לא שולחים אותך לבצע בדיקות מסוימות ובסוף מתברר שהם ערכו בדיקות אחרות. הם פשוט בלתי נסבלים. עם ה-Eco Label, שתקף בארה"ב ובאירופה, אני עוקף את מכון התקנים והם חייבים לקבל את זה בגלל הסכמי שת"פ. אני גם לא יושב בוועדה של המכון ומקבל אישור כמו נציגים של כמה מפעלים בארץ, שלא נותנים לי בכלל דריסת רגל".

הגיע הזמן לזוז

כדי ללמוד על מקורות ההשראה של טל, שהביאו את רוטל למעמדה הבכיר כיום בתעשייה, יש לחזור כמעט מאתיים שנה לאחור. "זה עסק משפחתי שקיים מאז 1825 בגרמניה, ובישראל מ-1957, חוץ מהפסקה של 30 שנה כדי להתאושש ממה שהמשפחה עברה באירופה", מספר טל, "הוריי, אנשים בורגנים, עלו ב-1934 הישר למעברת קריית ביאליק, קיבלו אוהל והתחילו מאפס". האב יעקב, כיום נשיא הקבוצה, הוא מה שמכונה 'דור המייסדים': בעל השכלה בהנדסת טקסטיל ובמנהל ציבורי, שהקים ב-1957 את מחלקת ההדרכה במפעלי ים המלח ונמנה ב-1961 עם מקימי 'כיתן' בדימונה.

לצידו של מאיר, משמש אחיו אמיר כסמנכ”ל תמיכה טכנית. "אנחנו בעבודה קוראים לו 'מקגייוור'", כך מאיר, "הוא מטפל בכל הביצים המרובעות. בנוסף, הוא מנהל בכרמיאל את הייצור והפיתוח של סטארט-אפ שלנו בנושא אקולוגי – עוד המצאה שלי מ-2006, בנושא טיפול במים, שהתחילה השנה להימכר". להשלמת התמונה המשפחתית, הצטרפה לפני כשנה האחות הצעירה תמי בתפקיד הכימאית הראשית של הקבוצה. "היא בעלת תואר שני בכימיה בלי קשר אליי, במקרה, ולמעשה אני מעביר לה את כל הידע שיש לי כדי להתפנות לניהול העסק".

הצלחת הקבוצה, המעסיקה כ-50 עובדים, ניכרת בשטח. לחברה כ-1500 לקוחות פעילים מתוכם למעלה מ- 200 לקוחות משתמשים בחומרי הניקוי הירוקים של חברת רוטל, בהם החברה המרכזית למשקאות, התעשייה הצבאית וכמעט כל חברות הקפה בישראל – ומחזור מכירות שלדברי טל, "מכפיל את עצמו מדי שנה, מאז שאני בחברה". בשנים האחרונות הוא מייצא חומר מוגמר מתוצרת רוטל לאירופה, ובנוסף הקים בהודו שותפות עם שתי חברות שאליהן הוא שולח אבקות ונוזלים, ואלו מוהלות ומשווקות אותם כחומרי ניקוי. שותפות דומה תחל בקרוב גם במקסיקו.

"כן, זה יוצא לאט-לאט לעולם", הוא מאשר ומציין כי "למיטב ידיעתי, אף אחד בעולם לא מייצר כיום חומרים כאלה, כי זה ממש יצא ממוחי הקודח. בסופו של דבר, החומר הנוזלי שבו אתה משתמש לחפוף את ראשך או לרחוץ את גופך, תינוקך, כלבך, מכוניתך, הכלים או הרצפה – הוא בדיוק אותו חומר, ובריח שונה. כך גם במשחות השיניים, שמיוצרות מאותו חומר עבור כולם ב'רפא', בריחות ובטעמים שונים. אבל אני עומד על כך שכל החומרים שלי הם כאלה שאתה משתמש בהם במטבח שלך".

חומרים כל-כך ירוקים ויעילים צריכים להגיע גם לצרכן הפרטי

"אין לי את המערך הנדרש לכך, אבל יש כמה חברות שקונות ממני תחת שם המותג שלהן. יש לי חומר לכלים, לרצפה, לניקוי משטחים, רסס ונגב, אופטומטריסטים משתמשים בחומרים שלי. אני ממלא עבורן בקבוקים והן מוכרות לשוק הפרטי. אני גם מעמיד מכלים במספר קיבוצים, בחצר או במרפסת של מישהו, ואנשים באים עם כלים משלהם, שמים לבד 10 שקלים וממלאים את הכלים במה שהם צריכים לבית.
"אבל כחברה שבנויה לשוק התעשייתי, מכירות בשוק הפרטי הן שיווק מסוג אחר, זו השקעה אחרת, ואינני יודע לפעול בשוק זה. אני הישראלי היחיד שלא יודע הכל…".

לסיום, איפה אתה רואה את רוטל בעוד 10 שנים?

"החברה מצליחה, עברנו בהצלחה את כל המשברים שהיו, ואני מקווה שהכל ימשיך כמו היום. החברה חולשת על מגוון רחב של מוצרים למגוון רחב של תעשיות, ומוכרת כיום כמעט לכל תעשייה בישראל. אין אחד שאני לא מוכר לו. כשלעצמי, אני מנהל את רוטל מ-2003, הגיע הזמן לזוז, ולשאלתך: בעוד 10 שנים אני רואה את עצמי בתאילנד על החוף…".

מעוניינים לשאול את מאיר שאלה בנושא חומרי ניקוי ירוקים ?      זקוקים ליעוץ והתאמה של חומרי ניקוי אקולוגיים לסביבה שלכם?

מלאו את הפרטים כאן ונחזור אליכם בהקדם ↓